Friday, August 31, 2012

NUSELÁK AKA GRAFITTI BRIDGE?


Předpokládám, že většina z vás už slyšela o plánované proměně Nuselského mostu za účasti českých a zahraničních streetartistů. Akce je pod dohledem městské části, zkrátka všechno jak má být, abychom přeci měli Nuselák co "nejpěknější". Náhled prozatimního plánu je k nahlédnutí zde (Mimochodem, taky se vám protiví už samotný název článku, kde se Nuselský most na podzim zbarví jako ovoce na zádech ježečka v čítance z 1. třídy?)

Mně osobně přijde, že si tím Praha sama nabourává ojedinělou a osobitou stavbu. Nechci opakovat a přepisovat názory dalších oponentů, které dnes byly uveřejněny na biggboss.cz (článek zde), jelikož se s nimi stotožňuji a jsem si jistá, že bych je sama nedovedla formulovat lépe. Proto jsem několik z nich vybrala a doufám, že vás donutí zamyslet se nad frázemi typu "zlidšťení nevzhledného betonu" nebo "obléknout stavbu do nového barevného kabátku"a nad tím, jak to s nimi ve výsledku dopadá.


Nuselský most reprezentuje monumentální architektonickou strohost. Je to specifický druh městské sochy-stavby s konkrétní funkcí svého povrchu i své vnitřní dutiny. Tuto sochu-stavbu obestírá silný psycho-historicko-situační příběh. Obávám se, že plánovaná výzdoba pilířů tohoto mostu dodá celému místu a situaci samoúčelný graffiti-estrádní charakter, a samotné umělce „uličníky“ svojí účastí pak domestikuje konkrétním pop-politickým způsobem.“

Tomáš Vaněk

Nuselský most rozhodně patří ke kvalitním ukázkám pražské architektury pozdních šedesátých let. Nesouhlasím proto s jeho streetartovou ornamentalizací, protože se takový počin dostane do rozporu s jeho architektonickým konceptem „nahého betonu“. Architektonické památky z té doby se mají přísněji chránit, nikoliv vydávat všanc devastujícím úpravám.“ 
Prof. PhDr. Rostislav Švácha, CSc.

Nuselský most je ve své syrové radikalitě jednou z důležitých dominant naší kolektivní paměti. Záměr pomalovat jeho pilíře v rámci akce Nuselák aka Graffiti Bridge degraduje základní myšlenku i architektonické řešení mostu (brutalismus je překrýván dekorací), povaha této akce pak devalvuje pojem Street Art. Jakkoli se tak děje ve veselých barvách, ve výsledku přináší Grafitti Bridge do veřejného prostoru další vizuální smog bez zásadního poselství.“
Hynek Alt

„Nechte kluci Nuselák Nuselákem. Je to krásný a ztepilý velikán. Natřít nepotřebuje. Tam, kam ruka dosáhne, už posprejovanej je, a tak mu to i sluší. Méně je více.“

Krištof Kintera

Další odkazy


11 comments:

 1. je to tak, kreslit se dá všude, ale nuselák je jen jeden. i kdyby to mělo být "jen" na cca dva roky do jeho plánované přestavby, na kterou jsme jistě všichni též zvědavi.

  ReplyDelete
 2. Moc hezký článek Baru, tleskám. Se vším souhlasím, grafitti jsou to sice pěkný, ale příjde mi to tam jako pěst na oko.

  ReplyDelete
 3. Nuselák je peklo pro kohokoli, kdo má rád georeliéf v původní formě. Barvičky to ještě zvýrazní :-P Jsme duhové víly a proto potřebujeme duhový most.

  ReplyDelete
 4. Mně se třeba Nuselák jako stavba i celkem líbí a ty "malůvky" by tam byly jako pěst na oko - vůbec se mi to tam nehodí... Líbí se mi to, jak je Nuselák jako samostatná stavba a doplňují jej jen ty domy pod ním. Možná to jsou jen tuny betonu, ale jsou celkem vkusné. Nic proti street artu - ba naopak, ale SEM NE!

  ReplyDelete
 5. Přesně přesně... Ke graffiti mám blízko a díky tomu kolik znám lidí, co malujou, tak se snad dá i říct, že se v tom celkem orientuju. Ale tenhle projekt je proti jakýmukoliv smyslu graffiti nebo streetartu, nenucenýmu vyjdření nebo stopě po autorovi, která se má, s vyjímkou legálů, neodhadnutelně objevovat na ulicích. V tom je to kouzlo. Ne v předem naplánovaný výmalbě, která se má líbít většině Prahy, schválená všema úřadama. Nehledě na to, že se k Nuseláku nehodí, ale to už sem zase u toho, co sem psala předtím :)

  ReplyDelete
 6. já nevim, ale tahle image nuseláku by se měnit neměla.. skákání sebevrahů ze "stavby obléknuté do nového barevného kabátku" by byla slušná ironie.

  ReplyDelete
 7. souhlas, no...občas nechápeš.

  ReplyDelete
 8. Já jsem pro... Praha už je tak dodrbaná a plná absurdních nevkusností, že tohle jí nijak neublíží...

  ReplyDelete
 9. Koukám jak puk takovej vyzrálej názor takhle mladý slečny ,super , věřim v mladou generaci kluci kolem pointa už jsou asi starý ,že jim to nedocvakne že je něco špatně byznys je byznys,díky diskuzi o nuseláku sem se dostal na tenhle blog a zírám na ty fotky a tvůj vkus ,vůbec sem netušil že takovýho něco je.Bravo

  ReplyDelete
 10. souhlasím velice grafitti na národce na zdi se mi líbí, ale nuselák nemusí být omamlovánkami..

  ReplyDelete