Thursday, January 10, 2013

ZASE TY VOLBY

Co se momentálně nosí a co je zrovna v módě? Bejt otrávenej z voleb a konstantně o tom všechny informovat na sociálních sítích. Taky se roztrhnul pytel s Karlem a uvědomělejma osobnostma, co naléhavym hlasem přesvědčujou, že Zeman neni to pravý a Fischer taky neni tak úplně košer.

A já teď den před volbama sedim před televizí, sleduju kandidátskou debatu a řikám si, že bych pro ten volební vysledek mohla taky aspoň hnout prstem. Nemyslim si, že tim, co sem napíšu něco změnim a nepletu si svůj blog s idnes, ale i kdyby to mělo ovlivnit názor jednoho jedinýho člověka, tak to bude fajn. A přinejhorším aspoň budu mít čistý svědomí, že sem nemlčela.

A) Jděte k volbám. Já vim, že vstávání je těžký a na fejsbuku pořád někdo sdílí rozkošný obrázky, ale ta hodina vás nezabije.

B) Nevolte Fischera. Mně je nakonec fuk kde byl a co dělal před revolucí, ale nechcete snad za prezidenta někoho, kdo se do svejch volebních preferencí tak nějak promlčel, kdo je tak nějak vlastně průměrnej demokrat, tak nějak nikdy nic neprosadil, tak nějak reprezentuje obraz současný politiky, která neni moc v pořádku, a tak nějak mě ve finále nenapadá jedinej rozumnej důvod, proč by ten člověk vůbec měl kandidovat na prezidenta. Vás jo?

C) Jestli volíte Franze, protože si myslíte, že bude ohromně vtipný, až nad katedrou ve škole bude viset potetovanej obličej a natřete to tim celýmu systému týhle republiky, zamyslete se, jestli nemáte nějaký dávný trauma z autorit a smysl pro hůmor, co se přestal vyvíjet když vám bylo třináct. Pokud k tomuhle rozhodnutí ale máte jakejkoliv jinej důvod, tak do toho nehodlám kecat a každý vlastního stěstí strůjcem jest.

D) Jako poslední věc bych se chtěla podělit o to, koho budu volit já. Po všech předvolebních diskuzích, na kterejch sem byla, nebo je aspoň sledovala v televizi, sem si uvědomila, že ideální kandidát je pro mě Přemysl Sobotka. Popravdě, na začátku sem ho moc nesledovala a když už sem někam šla, tak to bylo většinou kvůli jinýmu z kandidátů. Postupně na mě ale dělal větší a větší dojem.
Hlavní věcí pro mě je, že Přemysl Sobotka je osobnost, která se v naší politice (A pozor, ne v inkriminovaný poslanecký sněmovně, ale v senátu) pohybuje dost dlouhou dobu a ve vysokejch pozicích, aniž by se stal součástí nějaký aféry. Z toho, co sem měla možnost vidět a slyšet, je to podle mě rozumnej člověk, co toho v životě už dosáhl dost na to, aby neměl potřebu si něco dokazovat jako prezident. Jo, sem naivní, ale když máte stálou a zaslouženou uznávanou pozici napříč společností, je reálná šance, že na sebe jako prezident nebudete mít potřebu nesmyslně upozorňovat absurdníma amnestiema a sebestřednym chováním. A to myslim Česká republika potřebuje. Někoho, kdo do prezidentskýho postu nepůjde s horkou hlavou utržený příležitosti, ale s dlouhodobou zkušeností a rozvahou. To samozřejmě platí i na Karla Schwarzenberga. U něho je ale jinou věcí to, že se s nim neshoduju v detailnějších otázkách, zvlášť co se EU týče.
A tak prosim, když už nevolíte Sobotku, kterej dost pravděpodobně do druhýho kola nepostoupí, volte aspoň Karla. Trhá mi srdce, že sem schopná dát ano člověku, co by u nás nejradši zavedl euro, ale bohužel to je asi nejlepší volba.

Děkuju

14 comments:

 1. skvělej článek! :-) v podstatě s tebou souhlasím.

  ReplyDelete
 2. souhlasim s úplně každym slovem, který jsi napsala. Sobotka je podle mě ten nejlepší kandidát, ale půjdu volit Karla, sice stejně jako ty nesouhlasim s jeho názory na EU, ale má větší šanci být zvolen. Tak aspoň ať on se dostane do 2.kola a ne právě Fisher nebo někdo podobný.

  ReplyDelete
 3. K zavedení Eura jsme se zavázali při vstupu do EU... To jen tak na okraj. Jen prosím nepodléhejte agitce, kterou tu šíří naštěstí už odcházející hlava našeho státu. To že se díky "kvalitě" našich médií o EU dozvíte jen to že možná kadeřnice nebudou moci nosit při práci náramky, ale podstatné otázky se neřeší pak nahrává politikům, kteří trapně jednoduše dosazují EU do role vnějšího nepřítele proti kterému je třeba bojovat. Je to stejně hloupé, jako když jsem měli za nepřítele imperialistickou Ameriku a svádělo se na ní přemnožení mandelinky bramborové. Jen se tak odvádí pozornost od problémů domácích, které jsou opravdové. Je problém to, že nám EU posílá nejvíce peněz v přepočtu na jednoho obyvatele, nebo to, že je tady dokážou politici a na ně napojené struktury bleskurychle rozkrást?

  ReplyDelete
  Replies
  1. Problematice toho, že sme se k euru už zavázali se práve Sobotka a Schwarzenberg věnovali v jedný z těch diskuzí a faktem je, že co se slíbí, má se dodržet, jenže když se koukneš, jak to s eurem momentálně vypadá a dle většiny ekonomů vypadat bude, je to celkem průser. A celkově panuje nálada, že bychom se z toho měli nějak vyvlíknout. Jenže když se prezidentem stane někdo jako Karel, pravděpodobně ten slib nenechá někde "zapadnout".
   Já mám s EU odjakživa problém a měla sem ho i před tim, že se to všechno díky Klausovi zpopularizovalo prostřednictvím aférek z pomazánkovym máslem a kadeřnicema. Jedná se o věci hodně konkrétní, v poslední době třeba schvalování transferu financí z z tuzemskejch poboček do mateřskejch banek v Něměcku a dalších zemí v případě, že EU bude v krizi potřebovat peníze. Bylo by to asi hodně obsáhlý a na dlouho :)

   Delete
  2. Ani sám Schwarzenbegr neříká že chce Euro stůj co stůj co nejdříve a myslím, že v jedné z diskuzí i říkal, že nepočítá s tím, že by se zavedlo v průběhu jeho funkčního období. A reálně má na politiku vůči Euru vliv jen zprostředkovaně. Jinak problém "odjakživa" datuješ do kdy? Troufám si hádat, že Klaus byl kritikem EU a snažil se směřovat názor veřejnosti proti ní dávno předtím než si se o EU vůbec mohla zajímat.. Je pochopitelné, že Klause s jeho ješitností nenechává v klidu fakt, že je někdo kdo mu může koukat pod prsty a zajímat se o to jak to tu u nás je s těmi zakázkami, penězi, atd. A konkrétní pozitivní příklady existujou taky (jen se o nich tolik nemluví), kdyby nebylo EU tak ještě dnes budeme ze zahraničí volat za 60kč/min., na to za kolik voláme u nás doma bohužel EU vliv nemá...

   Delete
 4. měla jsem celý život za to, že Senát je součást Parlamentu, tedy jeho horní komora...

  ReplyDelete
  Replies
  1. Sem hloupá, měla sem na mysli poslaneckou sněmovnu

   Delete
 5. Rozhodoval jsem se mezi Karlem a Sobotkou, ale reálnou šanci má větší Karel, proto ho jdu podpořit. Jsem názoru, že je lepší neutopit hlas i když za seriózního člověka, nicméně na úkor konečnýho výsledku. A Zemana ani Fischera tu fakt nechci ani jednoho z nich.

  ReplyDelete
 6. Tak já půjdu volit Karla. Můj favorit byl Okamura, ale když ho tak sprostě vyšachovali, Karel se mi jeví jako nejmenší zlo, které má reálnou šanci na úspěch :-) Díky za článek!

  ReplyDelete
 7. překvapivě dost mladejch chce volit sobotku (hází jim ho volební kalkulačka), ale naprostá většina z nich to neudělá, ptže přece nemá šanci...no, nemá, když sice chcete, ale nevolíte

  a koukam, že další fashion blogerka "vyblila" svůj volební názor=)), ale myslim to v dobrym, tvoje uplivnutí má aspon hlavu a patu a ne "budu volit karla, protože celej muj fb volí karla"

  ReplyDelete
  Replies
  1. Taky to tak dopadlo, chudák Sobotka je poslední... A ačkoliv vim, že je to pro dobro Karla, tak me stejně mrzí, když vidim, že i sjetá Taťána Fišerová má nakonec víc.
   Výraz "vyblejt" mě pořád mírně znervózňuje ale tak co, tohle stejně nikdy nebyl módní blog ale spíš taková směsice :)

   Delete
  2. ten výraz byl vzhledem k tomu, jak to většinou vypadá, když se někdo fashion (či jinak podobně postiženej) začne vyjadřovat k aktuálním otázkám politického vývoje, většinou v pravidelnosti 1x za 4 roky (nebo podle toho, jak a co se zrovna na státní úrovni), ale jak říkám, tvůj obsah se od té většiny kvalitativně liší
   ale jinak se nestydím napsat, že jsem sama taky něco "vyblila", takže správně chápeš, že to nebyl útok na tebe

   Delete
 8. naprosto s tebou souhlasim, jsem ráda, že alespoň někdo řeší otázku vztahu k eu

  ReplyDelete
 9. ačkoliv je už po prvním kole, zaujala si mě, že jsi byla pro Sobotku, kdybych mohla volit, byl by to právě on.

  ReplyDelete